Zamek krzyżacki
Jedna z największych atrakcji miasta. Zamek chętnie zwiedzany jest zarówno przez młodzież szkolną, jak i innych turystów z całej Polski. Obiekt położony jest niedaleko rzeki Wdy oraz Wisły, które przepływają przez Świecie. Gotycki zamek położony jest na niewielkim wzniesieniu. Jego budowę rozpoczęto na początku XIV w. W wyniku najazdów, budowla została zniszczona w 1664 r. Do dziś zachowało się skrzydło północne oraz baszta, z której można podziwiać widok na okolicę. Na terenie zamku organizuje się turnieje rycerskie, koncerty oraz inne lokalne imprezy.
Ratusz
Ratusz w Świeciu przyciąga uwagę turystów ze względu na wysoką wieżę z zegarem, z której roztacza się przepiękny widok na miasto. Obiekt został wzniesiony w 1879 r. Materiał, z jakiego został wybudowany do jasna cegła. Ratusz jest bogato zdobiony. Elewacja pokryta jest blankowaną attyką. Zdobią ją także dekoracyjne arkady. Nic dziwnego, że obiekt jest często mylony z zamkiem. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma urząd stanu cywilnego. Mieści się tam także Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zawierająca ciekawe eksponaty nawiązujące do historii i kultury Świecia i okolic.
Stara Fara
Obiekt sakralny z przełomu gotyku i baroku. Zachwyca przede wszystkim skromnym, ale za to pięknym wnętrzem. Budowę kościoła rozpoczęto w 1400 r. Trwała ona całe 100 lat. Kościół uległ poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej, a decyzję o jego odbudowie podjęto dopiero 40 lat później. Odbudowa trwała 5 lat i został ukończona w 1988 r. Dwa lata później utworzono tam parafię.