Ruiny zamku Tarnowskich z XIV wieku
Zamek został wzniesiony w I poł. XIV w. Nazwa zamku nawiązuje do polskiego rodu magnackiego, który w XV w. zamieszkiwał ten teren. Mowa o rodzinie Tarnowskich, przede wszystkim o hetmanie Janie Tarnowskim, który w tym czasie urządził swoją siedzibę na zamku. Obecnie na górze znajdują się już tylko ruiny budowli, ale dawniej był to rozległy kompleks, w skład którego wchodziły takie obiekty, jak: skarbiec, biblioteka, zbrojownia oraz spichlerze.
Ratusz
Budowę renesansowego ratusza rozpoczęto w I poł. XV w., a zakończono w latach 60. XVI w. Wówczas ratusz został wykonany z drewna. W wyniku pożaru, jaki miał miejsce w 1494 r., obiekt został zniszczony. Podczas jego odbudowy stwierdzono, że będzie miał konstrukcję betonową. Ratusz mieści się na rynku. Dawniej miała tam swoją siedzibę rada miasta, a w tej chwili ratusz stanowi obiekt zbiorów muzealnych.
Ławka Poetów
Niedaleko rynku, na ulicy Wałowej, znajduje się tzw. Ławeczka Poetów, na której spoczywają posągi trzech znanych polskich literatów, a mianowicie: Zbigniew Herbert, Jan Brzechwa oraz Agnieszka Osiecka. Postacie te zostały wykonane z brązu i spoczywają na ławeczce w kształcie kwadratu. Ławeczka powstała z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, a wykonał ją rzeźbiarz – Jacek Kucaba. Ławeczkę odsłonięto w 2004 r.