Park z pałacem Czartoryskich i innymi obiektami
Dawniej, w epoce oświecenia, Puławy były miejscem, gdzie przebywała jedna z najbogatszych rodzin magnackich, a mianowicie rodzina książąt Czartoryskich. Tak było do powstania listopadowego, czyli jakieś 50 lat. Mieli swoją siedzibę na Puławach i właśnie w tym miejscu powstało wówczas wiele bogato zdobionych budowli, w tym także rozległy park z ogrodem. Najsłynniejszym obiektem w parku jest pałac Czartoryskich oraz Świątynia Sybilli. Świątynia Sybilli została zbudowana na wzór antycznej świątyni Westy, znajdującej się pod Rzymem. W tym miejscu księżna Czartoryska gromadziła cenne pamiątki, w tym obrazy oraz inne dzieła sztuki. W parku znajduje się także słynna rotunda wzorowana na rzymskim Panteonie. Właśnie z tego względu park Puławski nazywa się często Polskimi Atenami.
Cmentarz we Włostowicach
Cmentarz mieści się we Włostowicach (południowa dzielnica Puław). Miejsce to jest skarbnicą wiedzy na temat historii obszaru i mieszkańców tej części Polski. Spoczywają tam ciała osób współpracujących z dworem rodziny Czartoryskich, a także żołnierzy poległych podczas powstania listopadowego i styczniowego. Groby są na bieżąco czyszczone i odnawiane, ponieważ cmentarz jest odwiedzany przez turystów oraz lokalnych mieszkańców i stanowi ciekawą atrakcję historyczną Puław.
Magiczne Ogrody
Ne znajdują się w samych Puławach, a ok. 15 km od nich, w pobliżu Janowca. Jest to ogród sensoryczny, który posiada wiele ciekawych postaci z niezwykłego świata – krasnali, wróżek, ptaków. Wszystko utrzymane jest w klimacie fantasy. Magiczne Ogrody to miejsce, do którego warto wybrać się z dziećmi. Wszystkie krainy dostosowane są do różnych grup wiekowych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wypoczynek znajdą tam także dorośli, którzy pośród szumu strumyków, pachnących kwiatów i zieleni, zrelaksują się na łonie natury.