Zamek książęcy w Legnicy
Nazwa zamku wiąże się z okresem, kiedy zamek był rezydencją książąt legnicko-brzeskich. Ze względu na ogromną wielkość i wysokość, zamek widoczny jest z każdego punktu miasta. Zamek został wybudowany w średniowieczu z inicjatywy Henryka I Brodatego. Wówczas obiekt liczył trzy wieże, pałac książęcy, mur obronny oraz kaplicę. Zamek przeżył wiele najazdów oraz doświadczył wielu pożarów. Po wielkim pożarze, jaki miał miejsce na początku XIX w., zamek został odbudowany wg projektu niemieckiego architekta - Karola Schinkla. Obecnie ma tam swoją siedzibę Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz Wyższa Szkoła Menedżerska.
Park Miejski
Znajduje się w centrum miasta. Jest jednocześnie największym i najstarszym parkiem w okolicy. Powierzchnia parku obejmuje 58 ha. Na tym rozległym terenie mieści się wiele ciekawych miejsc, gdzie rośnie wiele różnorodnych i niespotykanych gatunków drzew i krzewów. W parku można spędzić miło czas w gronie najbliższych, na łonie natury. Na terenie parku znajdują się zadbane ogrody z pięknymi kwiatami oraz fontannami, także spacerowe aleje, pomniki oraz restauracje. Dużą popularnością cieszy się ogród egzotyczny z tropikalną roślinnością oraz tzw. Kozi Staw.
Stare Miasto
Znajduje się w centralnej części miasta, ma prostokątny kształt i dzieli się na tzw. Duży Rynek oraz Mały Rynek. Charakterystycznym elementem Starego Miasta są kramy śledziowe. Są to wąskie, renesansowe kamienice (dokładnie jest ich 8), które zdobią rynek swoim oryginalnym wyglądem. Na terenie Starego Rynku znajduje się także renesansowy Dom Pod Przepiórczym Koszem, pochodzący z XVI w. Jest to stara renesansowa kamienica, która wyróżnia się niezwykła dekoracją. Jedna ze ścian ukazuje przedstawienie figuralne nawiązujące do motywów zaczerpniętych z bajek Ezopa. Przez Stary Rynek przebiega najbardziej znana, bo największa i najdłuższa, ulica w Legnicy, a mianowicie ulica Złotoryjska.