Pawilon ogrodowy Belweder
Obiekt powstał w latach 1716-1720 z inicjatywy hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma. Budowla powstała na planie kwadratu. Dawniej jego wnętrze zdobiły dzieła sztuki nawiązujące do czasów baroku i klasycyzmu. Niegdyś pawilon stanowił element ogrodów angielskich oraz francuskich, stąd jego nazwa. Obecnie budowla jest w kiepskim stanie, zaczyna się rozpadać. Niestety jej odbudowa wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego miasto nie podejmuje się jej renowacji.
Park Królów cynku
Miejsce, w którym widoczne są pozostałości po dawnym pałacu książąt Hohenlohe-Ohringen. Rodzina ta zajmowała się przede wszystkim kopalnią oraz hutą cynku, stąd nazwa parku. Klasycystyczny pałac został wzniesiony w I poł. XIX w. Obecnie w parku znajdują się fragmenty pałacu w postaci fragmentów ściany, schodów, kolumn oraz tarasu. W pobliżu parku znajduje się dom ogrodnika oraz Pawilon ogrodowy "Belweder''. Miejsce to jest chętnie i licznie odwiedzane przez turystów i lokalnych mieszkańców.
Kanał Gliwicki
W Kędzierzynie-Koźlu początek ma Kanał Gliwicki, który ma za zadanie łączyć rzekę Odrę z Gliwicami. Kanał ten powstał w miejscu dawnego Kanału Kłodnickiego. Budowa trwała od 1935 do 1939 r. W tych czasach kanał miał za zadanie transportować różne surowce, w tym węgiel. Obecnie funkcje te przejęła kolej, a kanał pełni w chwili obecnej atrakcję turystyczną. Kanał Gliwicki liczy ponad 40 km długości.