Rynek w Katowicach
Główny plac w Katowicach, będący zarazem centrum miasta. Na terenie rynku mieszczą się trzy place: Teatralny, Kwiatowy oraz Obrońców Katowic. Charakterystyczną cechą rynku jest sieć torów tramwajowych, przecinających rynek w kilku kierunkach. Miejsce to przyciąga tłumy, ponieważ zapewnia relaks po ciężkim dniu pracy. Na terenie placu znajduje się wiele miejsc do odpoczynku w postaci ławeczek oraz leżaków w pobliżu fontanny. Rynek jest oświetlony, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.
Katowicki Spodek
Hala widowiskowo-sportowa, zlokalizowana w Katowicach przy Alei Wojciecha Korfantego. Skąd nazwa Spodek? Budowla przypomina wyglądem latający talerz, dlatego zaczęto ją tak nazywać. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się w 1971 r. Katowicki Spodek mieści w sobie m.in. lodowisko oraz liczne sale gimnastyczne. Obecnie odbywają się tam głównie rozgrywki sportowe. Ciekawostką jest, że w Katowickim Spodku znajduje się także sala kinowa, w której od czasu do czasu wyświetla się filmy.
Pomnik Powstańców Śląskich
Największy pomnik w Polsce upamiętniający trzy powstania śląskie, jakie miały miejsce w latach 1919–1921 przeciwko Niemcom. Ludność śląska wałczyła, by przyłączyć Śląsk do Polski. Pomnik mieści się niedaleko ronda gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Został odsłonięty 1 września 1967 roku. Jego autorem jest znany polski rzeźbiarz - prof. Gustaw Zemła oraz architekt Wojciech Zabłocki. Pomnik jest jednym z najważniejszych symboli Katowic.