Westerplatte
Westerplatte jest półwyspem mieszczącym się na Morzu Bałtyckim, w kanale portowym. Jest to historyczne miejsce w Gdańsku, przypominające o wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu Polacy stoczyli pierwszą walkę z wojskami niemieckimi. Wydarzenie to upamiętnia słynny pomnik Obrońców Wybrzeża. Jest chętnie odwiedzane przez turystów, także tych z zagranicy.
Kościół Mariacki
Kościół Wniebowzięcia NMP, zwany często kościołem Mariackim, mieści się w Gdańsku przy reprezentacyjnej ulicy miasta, tj. ul. Długiej (Śródmieście). Został zbudowany na przełomie XIV-XVI w. Świątynia jest jedną z największych budowli w Europie, w całości zbudowaną z cegły. Liczy ponad 100 m długości i ponad 60 m szerokości. Ciekawym, pod względem turystycznym, obiektem jest wieża licząca 80 m wysokości. Godne uwagi jest także wnętrze kościoła, posiadające średniowieczne obrazy i rzeźby, m.in. figurę Pięknej Madonny, Pietę, Epitafium Georga Hoiera, Sąd Ostateczny.
Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna to symbol miasta, ponieważ znajduje się w samym centrum rynku, tuż przed wejściem do Dworu Artusa. Fontanna powstała w XVII w. z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna. Waży prawie 650 kg. Autorem projektu całej fontanny był słynny gdański rzeźbiarz i architekt Abraham van den Blocke.